`

Hazai innovációk az ökológiai gazdálkodás érdekében címmel szervezte meg december 2-án a 30. Biokultúra Tudományos Napot a Magyar Biokultúra Szövetség és a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.


Az ökológiai gazdálkodók számára kiemelkedő eseményen Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára az elérhető támogatási lehetőségekről, eredményekről és a Vidékfejlesztési Program végrehajtásáról tájékoztatta a résztvevőket.

Az államtitkár kiemelte, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a mai modern biogazdálkodás innovatív, komplex gazdálkodói szemléletmódot követel. Ennek eredményeképpen elengedhetetlen, hogy a termelők minél több lehetőséget megragadjanak tevékenységük fejlesztéséhez, bővítéséhez. Mint mondta, a Kormány a biogazdálkodásba bevont területek nagyságának növelése érdekében a Vidékfejlesztési Program keretében közvetlen és közvetett formában is biztosít fejlesztési forrásokat.

A Miniszterelnökség 2016-ban hirdetett eredményt a mintegy 62 milliárd forint keretösszegben megjelent, az ökológiai gazdálkodásra történő áttérést és fenntartást támogató pályázati felhívás esetében. Ennek eredményeképpen a több mint 2200 benyújtott kérelem közül minden olyan, amely a jogosultsági kritériumoknak megfelelt, támogatásban részesült. Ez az összes pályázat 99 százalékát jelentette. A rendelkezésre álló támogatásnak köszönhetően összesen 122 789 hektár területet sikerült bevonni a programba. Az agrár-környezetgazdálkodási kifizetés két körös kiírásával és a megemelt, 270 milliárd forintos kerettel pedig sikerült elérni, hogy a pályázatot benyújtó gazdák több mint 70 százaléka forráshoz jusson.
– Az ökológiai gazdálkodást folytatók számára további húsz intézkedés biztosít lehetőséget források elnyerésére, hiszen a kiválasztási szempontoknál előnyt jelent, ha a gazdálkodó ezen gazdálkodási formát részesíti előnyben. A biogazdálkodók többek között a kertészeti, állattenyésztési, élelmiszeripari pályázatokon jutottak támogatáshoz. Az idáig elbírált tíz pályázat esetében a nyertes kérelmek negyede ökológiai gazdálkodó, ami számokban azt jelenti, hogy már közel 590 kérelem részesült további 60 milliárd forint fejlesztési támogatásban. Tekintettel arra, hogy a kérelmek feldolgozása, valamint további érintett vidékfejlesztési pályázat értékelése folyamatban van a nyertes ökogazdálkodók száma és a támogatási összeg a későbbiekben tovább emelkedhet – hangsúlyozta az államtitkár.

Kis Miklós hozzátette, a Vidékfejlesztési Program 2017. évi egységes kérelmet érintő pályázatai esetében pedig fontos hír, hogy az ökológiai gazdálkodást támogató pályázat esetében november 30-ig mintegy 3,2 milliárd forint, míg az agrár-környezetgazdálkodási támogatás esetében 23,8 milliárd forint előleg-kifizetést történt meg összesen több mint 10 ezer gazdálkodó számára.

 

A földművelésügyi tárca elkötelezett az ökológiai gazdálkodás mellett

 

A kemikáliákra épülő, iparszerű mezőgazdasággal szemben csak egy innovációkkal támogatott ökológiai gazdálkodás tudja biztosítani a jövőt -mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára ugyanezen az eseményen. Kiemelte, hogy világszerte folyamatosan emelkedik a biotermékek iránti kereslet. Magyarország kedvező klímája, jó minőségű termőföldje lehetővé teszi, hogy mesterséges szerek nélkül is kiváló élelmiszereket állítsunk elő. Követendő példaként Ausztriát említette, ahol az ökológiai terület részaránya eléri a 20 százalékot.

Pozitív fejleményként értékelte a GMO-mentes termelés szabályait, valamint a GMO-mentes élelmiszer- és takarmány-előállítás és -forgalmazás feltételeit meghatározó hazai rendelet életbe lépését. Az új, önkéntes jelölés a vásárlók tájékozódását és a GMO-mentes élelmiszerekhez való könnyebb hozzáférést segíti.

A földművelésügyi tárca céljai között szerepel például, hogy a biogazdálkodásba vont terület nagyságát a duplájára, 350 ezer hektárra, a bioalapanyagok felhasználását az óvodák, iskolák és egyéb szociális intézményekben pedig legalább 30 százalékra kívánja növelni. A célok közé tartozik az ökológiai gazdálkodásból származó termékek feldolgozottsági szintjének emelése, a biotermékek fogyasztásának népszerűsítése, a képzési, a kutatás-fejlesztési és a szaktanácsadási rendszer fejlesztése, amelyhez a 2014–20-as uniós költségvetési ciklusban az eddigieknél is jelentősebb források állnak rendelkezésre.


(Miniszterelnökség/FM)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám