`

Ezekben a hetekben értesülnek a gazdálkodók arról, hogy kapnak-e vissza nem térítendő uniós forrást mezőgazdasági, élelmiszeripari beruházásaikhoz - írta a Magyar Hírlap.


Mind a kormány, mind az agrárágazat szereplői arra számítanak, hogy a következő években a támogatásokkal megvalósuló projektek jelentősen hozzájárulnak majd a mezőgazdasági és élelmiszeripari termelés, valamint e két ágazat hatékonyságának és versenyképességének növeléséhez. A támogatások egy része az élelmiszeripari alapanyag-előállítás, azaz az állattenyésztés és növénytermesztés bővítő és hatékonyságjavító beruházásainak megvalósítását segíti elő. Ezzel párhuzamosan a támogatások fennmaradó része a feldolgozóipari beruházások költségeihez járul hozzá. Átlagosan ötvenszázalékos intenzitással számolva a támogatások átlagos értéke az eddig kihirdetett beruházási döntések esetében 93 millió forint. Az egyes kiírások között jelentősek az eltérések. Míg például a feldolgozóipari beruházások esetében a támogatás átlagértéke 186 millió forint, addig a trágyatárolók építésénél 21 millió forint. Az élelmiszeripari beruházásoknál nagy számban fordulnak elő több száz mil­liós támogatások, például hűtőházak, vágóhidak, zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzemek építésére.

A projektek időbeli megvalósítását késleltetheti, hogy huszonöt millió forint feletti támogatás esetén a beruházást végző vállalkozás kiválasztására közbeszerzési eljárást kell lefolytatniuk a támogatást elnyert cégeknek. Azok, akik már az eredmény kihirdetése előtt lefolytatták a feltételes közbeszerzési eljárást, akár azonnal indíthatják a beruházást.

A Miniszterelnökség a Vidékfejlesztési Program háromszázmilliárd forintos keretében már több mint nyolcszáz, összesen 153 milliárd forint összértékű beruházás támogatásáról döntött, hat pályázati kiírásban. A gazdálkodók ezekben a hetekben értesülnek arról, hogy kapnak-e vissza nem térítendő uniós forrást mezőgazdasági, élelmiszeripari beruházásaikhoz.

Tekintettel arra, hogy a projektek megvalósításához mintegy ötvenszázalékos önerőre is szükségük lesz a vállalkozásoknak, feltehe­tően növekedik majd az agrárvállalkozások hitel iránti kereslete. A Start Garancia Zrt.-hez eddig mintegy húsz támogatást elnyert vállalkozás fordult garanciaigényléssel, amellyel a támogatási előleget igénybe tudják venni. A beérkezett igénylések értéke megközelíti a kétmilliárd forintot. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy több pályázó merész tervekkel állt elő, olyan projekteket tervez megvalósítani, amelyek költsége messze meghaladja a vállalkozás saját tőkéjének értékét. Így kérdéses, hogy az önerőigényt a pénzügyi intézmények hajlandók lesznek-e bankhitellel megfinanszírozni, és az előleg lehívásához bankgaranciát adni.

Az agrárvállalkozásoknak a projektek megvalósításához kapcsolódó finanszírozási terheit csökkenti, hogy a 2014 és 2020 közötti időszakban megítélt vidékfejlesztési támogatások ötven százalékát előlegként igényelhetik a Magyar Államkincstártól. Az előleg ugyanakkor csak abban az esetben folyósítható, ha a támogatott vállalkozás a Miniszterelnökség által elfogadott garanciaszervezettől készfizető kezességgel vagy pénzintézet által kibocsátott bankgaranciával rendelkezik.

A Miniszterelnökség, mint a Vidékfejlesztési Program irányító hatósága, közleményben teszi közzé a garanciavállalásra jogosult pénzügyi intézmények listáját, amelyek garanciáját biztosítékként elfogadja az előleg lehívásához. A biztosítékot mindaddig fent kell tartania a támogatott vállalkozásnak, amíg az előleg teljes összegével el nem számol. A projekt megvalósításának ütemétől füg­gően a futamidő 12-24 hónap. Ez év júliusban a Miniszterelnökség a Start Garancia Zrt.-t is garanciavállalásra jogosult pénzügyi intézménnyé nyilvánította a Vidékfejlesztési Program pályázati kiírásainál. A garanciavállalásra jogosult intézmények listáján kilencven hazai pénzügyi intézmény szerepel, 34 bank, két egyéb hitelintézet, két jelzálog hitelintézet, két pénzügyi vállalkozás, valamint ötven takarékszövetkezet. A pénzintézetek, bankok és takarékszövetkezetek bankgaranciát csak eszköz- vagy pénzügyi fedezet ellenében vállalnak, ami sok vállalkozás esetében nem áll rendelkezésre, így eleshetnek a támogatási előlegtől. Ugyanakkor a Start Zrt. nem igényel tárgyi vagy pénzügyi fedezetet ügyfeleitől a garancia kibocsátásának feltételeként.

 


(Magyar Hírlap)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám