`

Eredménytelenül zárult a feldolgozóüzem képviselőivel folytatott keddi tárgyalás a léalma drasztikusan alacsony felvásárlási ára ügyében. A gazdák folytatják a demonstrációt. Szerintük kartellgyanús is lehet az ügy.


Az ipari alma alacsony felvásárlási ára miatt komoly érdekellentét alakult ki a szabolcsi termelők és az egyik ottani feldolgozó között, és előbbiek múlt hét vége óta demonstrálnak is utóbbi anarcsi üzeménél. Augusztus 14-én kedden, 11 órára tárgyalást ütemeztek be a felvásárló cég vezetői és a termelőket képviselő megyei gazdakör között. Utóbbi kilónkénti 25 forintos felvásárlási árat javasolt, amely fedezi az önköltséget és a méltányos hasznot. (A FruitVeb almapiaci elemzésében azt írta, hogy a léalma esetében a 18-20 Ft/kg ár alatt már maga a betakarítás gazdaságossága is megkérdőjeleződik – a betakarítás, rakodás, szállítás együttes költsége 10-14 Ft/kg – , ezért a 18-20 Ft/kg árszint tekinthető a betakaríthatóság lélektani határának. Valószínűsíthető az is, hogy az étkezési célú, intenzív ültetvények nagy részében (kb. 5000 hektár ad 50-70 ezer tonna ipari almát) még 20 Ft/kg léalma-ár esetén sem takarítják be a léalma-hányadot, mert ilyen árak mellett nem érdemes lassítani az étkezési alma szedését a 10-30 százaléknyi léalma-hányad „megmentése” miatt, ugyanis az étkezési minőségvesztés nagyobb kárt okoz, mint a léalma értéke.)

A tárgyalás eredménytelenül zárult. A gazdák továbbra is egyöntetűen visszautasítják az önköltségi ár felét sem tartalmazó, 13 forintos feldolgozói ajánlatot, amely az üzemek árainak teljes összhangja miatt felveti a kartellgyanú lehetőségét is. A megyei gazdakör – figyelemmel a lengyel termelők tapasztalataira – a tárgyalás mellett kész a határozottabb érdekérvényesítési eszközök alkalmazására is. Amennyiben megegyezés addig nem születik, az anarcsi után napokon belül megkezdődik a termelők tiltakozása a feldolgozó vásárosnaményi telephelye mellett is.

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége továbbra is minden jogszerű intézkedést megtesz a piaci feszültség rendezése és a gazdák méltánytalan helyzetének megszüntetése érdekében.


(MAGOSZ/nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám