`

A céges beszámolók szerint komoly nehézségekkel küzd a kisüzemi sörfőzdék jelentős része. Ugyanakkor a kicsik és a nagy gyártók reménykednek még a csapolt sör áfájának mérséklésében.

 


Közel száz sörgyártással foglalkozó vállalkozás működött Magyarországon tavaly, közülük átlagosan ötből négy céges beszámolót is leadott. Ezekből kiderült, hogy 44 százalékuk veszteséges – derült ki a Világgazdaság érdeklődésére az Opten Kft. által közölt adatokból. A céginformációs szolgáltató tájékoztatása szerint a felmérésben szereplő főzdék összesített árbevétele mindössze 95,2 milliárd forint volt az előző évben, márpedig az elmúlt tíz esztendőben egyszer sem esett ez a mutató 100 milliárd forint alá.

A forgalmi adatok alapján a legkisebb szereplők vannak többségben: 71 sörgyártó könyvelt el tavaly 100 millió forint alatti forgalmat, tízen pedig 100 és 500 millió forint között zártak. A sor másik végén egyetlen cég szerepel az 5 és 10 milliárd közötti sávban, kettő 10 milliárd forint felett járt, 12 vállalkozás árbevételéről pedig nincs adat az elmúlt esztendőből. A mikro- és kisvállalkozások növekvő jelenléte azt mutatja, hogy továbbra is sokan látnak fantáziát a kisüzemi sörfőzésben, egy-egy nagy szereplő mellett azonban feltűnő a közepes méretű cégek hiánya a szektorban.

Ezt támasztja alá az is, hogy a kormány ugyan a jövő évtől 8 ezer helyett 200 ezer hektoliterig ad 50 százalékos jövedékiadó-mentességet a főzdéknek, de egyetlen olyan cég sem volt tavaly, amely akkora gyártókapacitással rendelkezett volna, hogy ezt ki tudja használni. Sőt, a kisüzemi sörmennyiség összesen 49,5 ezer hektoliter volt az elmúlt évben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint, vagyis az összes hazai sörfőzde együttvéve is csak az új limit negyedét állította elő.

A kicsik és a nagyok között sok volt a vita és az ellentét az elmúlt években, a csapolt sör áfacsökkentése azonban közös érdek. Így a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete közösen fordult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, hogy terjesszék ki a csapolt sörre is a kedvezményes étkezőhelyi forgalmi adót. Az éttermi fogyasztás forgalmi adója ugyanis 27-ről idén 18 százalékra csökkent, jövőre pedig 5 százalékra mérséklődik. A június közepén elfogadott adócsomag ezt a tételt nem tartalmazta, az érintettek abban bíznak, hogy egy őszi módosítással még bekerülhetnek a kedvezményezettek körébe.

 

(vg.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám