Választottbíróság

A választottbíróság olyan speciális igazságszolgáltatási feladatokat ellátó intézmény, amely számos elemében jelentős különbségeket mutat az igazságszolgáltatás általános rendjéhez képest. Fő előnye a gyorsaság és a szakszerűség.

A gyorsaságot szolgálja az a rendelkezés, miszerint – a különleges helyzeteket leszámítva – a választottbírósági eljárás egyfokú. Ez azt jelenti, hogy a választottbírósági döntés ellen – szemben a hagyományos bírósági eljárás szabályaival –  további jogorvoslati lehetőség nincs, az azonnal végrehajtható. Az eljárások során – a felek erre irányuló megállapodása esetén – lehetőség van számos eljárási formalitás mellőzésére is. Ennek az eljárásnak jogi garanciája az, hogy az érintett felek un. alávetési nyilatkozatot tesznek, ami egyben ezen eljárási rend   elfogadásának is minősül. Az alávetési nyilatkozat megtehető egy, a felek által megkötött szerződésben, de lehetőség van az utólagos nyilatkozattételre is. Amennyiben a felek ezen alávetési nyilatkozatot nem teszik meg, akkor a jogvita elbírálására a rendes bírósági út áll rendelkezésre, az eljárási szabályokban meghatározott formalitásokkal, illetve több fokú jogorvoslati renddel, a törvényben meghatározottak szerinti illetékfizetési kötelezettséggel.

Az agrárgazdasági tevékenységet folytatók esetében a törvény kötelezővé teszi a kamarai tagságot. Erre alapozva mondja ki a törvény, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mellett működő Állandó Választottbíróságnak alávetés esetén kizárólagos hatásköre van a kamarai tagok agrárgazdasági tevékenységgel összefüggő jogvitáikban. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy más választottbíróság elé  ezen jogviták nem  utalhatók, alávetés hiánya esetén pedig már csak az un. rendes bírósági út vehető igénybe. E rendelkezést a 2013. március 28-át követően indult eljárásokban kell alkalmazni még abban az esetben is, ha a felek ezt megelőzően kötött  szerződésükben korábban más választottbíróság (pl. a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő Állandó Választottbíróság) hatáskörét kötötték ki.

A választottbírósági eljárás során választottbírói díjat kell fizetni, melyek összege függ attól, hogy a jogvitát egyes bíró vagy három tagú tanács bírálja-e el, illetve hogy milyen összegű perértékről van szó. A választottbíróság előtti  eljárás csak azt követően indul meg, ha a felperes a szükséges díjakat előzetesen már befizette a választottbíróságnak.

A  választottbírósági rendszerben mind a felperes, mind pedig az alperes a választottbírói listából maga jelöl egy-egy bírót, és ezen kiválasztott bírók közösen jelölik az eljáró tanács elnökét, ezzel is biztosítva az eljárás pártatlanságát. A peres felek közös akaratából költségkímélési célból lehetőség van  egyes bíró választására is.

A választottbíróság előtt leegyszerűsített eljárás mellett lehetőség van egyezségkötésre is, amelyhez a megfelelő felkészültséggel rendelkező választottbíró szakmai segítséget is nyújt.

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara 2013. március 28-án megtartott országos alakuló küldöttgyűlése titkos szavazással 26 tagú választottbíróság felállításáról döntött. A választottbírók  az agrárgazdaság különböző területein széles körű tapasztalattal és szakmai ismertséggel rendelkeznek, így az esetlegesen eléjük kerülő jogviták szakszerű és megalapozott elbírálásának feltételei adottak.

A választottbíróság felállításánál, és működésénél fontos alapelv a közbizalom megszerzése, és ami talán még fontosabb, megtartása. A választottbírói testület ezen szellemben kívánja feladatát ellátni.

A Választottbíróság Eljárási Szabályzata »

Az Eljárási Díj befizetése:

OTP Bank 11749008-20190251 számú számlára átutalással (az átutalás közlemény rovatába megjegyzésként: VB eljárási díj).
A számlára beérkezett összegről a Választottbíróság Titkársága a keresetben feltüntetett e-mail címre tájékoztatást küld.
A felsorolt Bírók közül választható az eljárásban résztvevő Választottbíró.

dr miko zoltan
Dr. Mikó Zoltán