Ismét nehéz év előtt állnak a magyar gazdák, de bízhatnak a kiszámítható agrártámogatási rendszerben idén is – mondta hétfői sajtótájékoztatóján Nagy István agrárminiszter. Jakab István, a MAGOSZ elnöke hozzátette: a KAP-hoz kapcsolódó végrehajtási rendeletekről napokon belül megkezdődhet a társadalmi egyeztetés.
A 2014-2020-as programozási időszak gyakorlatához hasonlóan a LEADER beavatkozás területi hatálya várhatóan teljes mértékben lefedi az ország összes vidékinek minősülő települését.
Jelentkezz az Agroinform webináriumra! Január 18-án az Agrárminisztérium szakemberei részletesen ismertetik, hogy milyen lehetőségek várnak a gazdákra és milyen kötelezettségek teljesítésére kell felkészülni 2023-tól annak érdekében, hogy a gazdálkodók igénybe vehessék az agrártámogatásokat.
A szarvasmarha-, juh-, és kecsketartók számára biztosított uniós közvetlen és vidékfejlesztési támogatások 2023. évi igénylésével kapcsolatban kívánja az Agrárminisztérium előzetesen felhívni a figyelmet az ENAR-ban lévő adatok naprakészségével, az egységes kérelemben megjelenő állat megszemélyesítéssel és a hízott bika támogatás esetében újdonságként megjelenő szakszerű apaállat használati kötelezettséggel kapcsolatos néhány kulcsfontosságú teendőre,…
A megfelelő felkészülési idő biztosítása érdekében 2023-ban nagyfokú rugalmassággal kerül be az agrártámogatási rendszer adminisztratív feladatai közé a Gazdálkodási napló elektronikus formában történő vezetése.
A 2022-es év nagy sikere, hogy november 7-én az Európai Bizottság elfogadta Magyarország KAP stratégiai tervét, mely történelmi lehetőséget jelent a magyar vidék és agrárium számára. Az elfogadott stratégiai dokumentum elérhető letölthető formátumban a kormányzati honlapon.
A Copa-Cogeca „Carbon farming”, azaz „Szénmegkötő gazdálkodás” címmel új kommunikációs kampányt indított, melynek célja, hogy összegyűjtse azon legfontosabb információkat, amelyek segítséget nyújthatnak megérteni, hogy pontosan mit is jelent a szénmegkötő gazdálkodás. A kampányanyagok tájékoztatást adnak többek között arról, hogy jelenleg milyen alacsony széndioxid-gazdálkodást biztosító mezőgazdasági gyakorlatok állnak a gazdálkodók rendelkezésére,…
Az ATK Talajtani Intézet, valamint a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal elkészítette „Talaj=Élet” című kisfilmet, melyben rámutat a talaj életünkben, az élelmezésbiztonságban betöltött szerepére.
Az Európai Bizottság 2022. november 7-én elfogadta Magyarország Közös Agrárpolitikához (KAP) kapcsolódó Stratégiai Tervét, amely alapján 2023. január 1-től felhasználhatóvá válnak a források. Az Agrárminisztérium Mezőgazdaságért Felelős Államtitkársága és Erdőkért felelős Államtitkársága „Megújuló vidék – megújuló agrárium 2023-2027” szakmai konferenciát rendezett november 17-én és 18-án, amelynek során részletes tájékoztatást nyújtottak…
Az előttünk álló időszakban számos új kihívásnak kell megfelelnünk, ezért fontos, hogy a lehető legjobb módon tudjunk előre kalkulálni a lehetséges bevételeinkkel. Ebben nyújt segítséget a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara KAP kalkulátora, mellyel minden érdeklődő kiszámíthatja a termeléstől független támogatások, valamint a termeléshez kötött támogatások várható összegét.
Egyre többet és többet hall mindenki arról, hogy a változó körülményekhez az agráriumban is alkalmazkodni kell, hisz nem biztos, hogy mindig a korábban bevált szokások, tradíciók hozzák a várt eredményeket. Bár van olyan közmondásunk, hogy „A járt utat járatlanért ne hagyd el”, de van olyan is, hogy „Aki mer, az…
Az AÖP jó gyakorlatok bemutatásának utolsó előtti részéhez érkeztünk, ahol ismét a gazdaságunk ültetvényterületeire fókuszálunk. Az előző részben az ültetvényekre választható – de a szántóterületeknél már megismert - választható gyakorlatokat ismerhettük meg, mint a
Tisztelettel meghívjuk „KAP-nap” Gazdafórum című rendezvényünkre, melyet december 09-én tartunk Napkoron, a Kerekerdő Turisztikai Központ Rendezvényházban.
Az AÖP jó gyakorlatok bemutatásának utolsó előtti részéhez érkeztünk, ahol ismét a gazdaságunk ültetvényterületeire fókuszálunk. Az előző részben az ültetvényekre választható – de a szántóterületeknél már megismert – választható gyakorlatokat ismerhettük meg, mint a a méhkímélő növényvédőszerhasználat, a talaj ill. a növények kondícióját, valamint a talaj mikrobiológiai tevékenységét javító technológiai…
Elérkeztünk a szántó és gyepterületeinken választható AÖP gyakorlatok áttekintését követően a gazdaságunk ültetvényterületeire választható gyakorlatok megismeréséhez.
Előző cikkünkben megismerkedhettünk az AÖP és a gazdaságunkban lévő gyepek általános kapcsolataival, valamint a minden gyepre választható 2 gyakorlattal. Mindezen túl további 2 lehetőség nyitva áll gazdaságunk azon gyepterületeire, melyek nem tartoznak a Natura2000 védettség alá. Ezen előírások a Natura2000 gyepterületeken alapból elvártak, és külön támogatás is igényelhető rájuk, így…
Elérkeztünk a szántóterületeinken választható AÖP gyakorlatok áttekintését követően a gazdaságunk gyepterületeire választható gyakorlatok megismeréséhez.
Elérkeztünk a szántóterületeinken választható AÖP gyakorlatok áttekintésének utolsó pontjához, melyet következő cikkünkben a gyepterületekre vonatkozó vállalások megismerkedésével folytatunk.
Korábban ismertettük, hogy mely gyakorlatokból választhat a gazdálkodó az agro-ökológiai program keretein belül évente önkéntesen. Azt is ismertettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Első cikkeinkben a szántóterületeken választható gyakorlatokat kezdtük egyenként elemezni, úgymint a takarónövények, a kisebb táblaméretek szerepe, majd kitértünk a beporzók védelmének indokoltságára. Egy…
A cikksorozatunkban olvashattak arról, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Első cikkeinkben a szántóterületeken választható gyakorlatokat kezdtük egyenként elemezni úgy, mint a takarónövények, a kisebb táblaméretek szerepe, majd kitértünk a beporzók védelmének indokoltságára. Egy hosszabb lélegzetű cikkben a szántónk 10 %-nak nem termelő egységként történő hasznosítási módjait…
Az Európai Bizottság elfogadta Magyarország KAP Stratégiai Tervét, amely meghatározza az agrárium, élelmiszeripar területén nyújtható támogatások kereteit a 2023 és 2027 közötti időszakra. A döntéssel zöld utat kapott a magyar agrárium érdekeinek megfelelő támogatáspolitika, ami megteremti a hazai agrár-élelmiszeripar fejlesztésének és versenyképességének alapjait. A tervben foglaltak mentén több ezer milliárd…
A cikksorozatunkban részben áttekintettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie, majd azt követően a szántóterületeken választható gyakorlatokat kezdtük egyenként elemezni. Ezen korábban írt gyakorlatok a takarónövények, a kisebb táblaméretek szerepét mutatta meg, s kitértünk ezáltal a beporzók védelmének indokoltságára. Most tovább lépünk s ismertetünk ismét egy, a…
A cikksorozatunk első részében áttekintettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie, majd azt követően 2. cikkünkben a talajtakaró nővények szerepéről, az ahhoz kapcsolódó választható előírásról írtunk. Most a talajon túl a biodiverzitás, a természetes élőhelyek, beporzó rovarok védelme érdekében vállalható előírásokat tekintjük át, melyek a gazdálkodó számára…
A cikksorozatunk első részében áttekintettük, hogy kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Láthattuk, hogy mindenkinek célszerű átgondolni, s gazdaságszinten kialakítani éves vállalásait a többlettámogatásért. Fontos tehát, hogy a Kondicionalitással/Feltételességgel ellentétben az Agrár ökológiai programban (AÖP) való éves részvétel önkéntes a gazdálkodók számára.
A Kondicionalitás cikksorozatunkban is számot adtunk már arról, hogy a kétéves átmeneti időszak után 2023. január elsejétől indul az Európai Unióban, így hazánkban is az új hét éves támogatási ciklus, mely számos ismert, s kevésbé ismert elvárást fogalmaz meg a támogatást igénylő gazdálkodók számára. Ebből az alapfeltételeket az eddig ismertetett…
Cikkünk folyamatosan frissül!
Kondicionalitásról szóló cikksorozatunk utolsó részéhez érkeztünk a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásai tekintetében. Első cikkünkben általános képet adtunk a KAP zöld felépítményéről, majd a továbbiakban megismerkedhettünk az alábbi előírásokat.
Kondicionalitásról szóló cikksorozatunkban ismertetjük a 2023. januárjától bevezetésre kerülő a támogatási alapfeltételeket. Mint írtuk a kondicionalitás – a jelenlegi Kölcsönös megfeleltetésnek megfelelően – a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásait, valamint a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) szabályrendszerét foglalja magába. Első cikkünkben általános képet adtunk a KAP zöld felépítményéről,…
Cikksorozatunkban folytatjuk a támogatási alapfeltételeket tartalmazó Kondicionalitás előírásainak ismertetését, melyek általában 2023. január elsejétől lesznek elvártak. A kondicionalitás – úgy, mint a jelenlegi Kölcsönös megfeleltetés – a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásait, valamint a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) szabályrendszerét foglalja össze. Első cikkünkben általános képet adtunk a…
Cikksorozatunkban a 2023. január elsejétől induló KAP új hét éves támogatási ciklus támogatási alapfeltételeit ismertetjük, mely a Kondicionalitás elnevezéssel kerül meghatározásra. A kondicionalitás – úgy, mint a jelenlegi Kölcsönös megfeleltetés – a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) előírásait, valamint a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) szabályrendszerét foglalja össze. Első…