Somogyváron került sor a Magyarok Kenyere program Kárpát-medencei Búzaösszeöntési Ünnepségére.
Közel ezer ember ünnepelt együtt szerte a Kárpát-medencéből és széles-e magyar világból Somogyváron augusztus 8-án, a Szent Egyed Bencés Apátság romjainál, a Szent László ereklye jelenlétében a Kárpát-medencei Búzaösszeöntés Ünnepén. A Búzaösszeöntés a köszönet és a hála ünnepe is: hálával tartozunk a Jó Istennek a betakarított terményekért és köszönet illeti a gazdálkodókat, akik idén is támogatják a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem összefogást a szolidaritás, a megértés, a segítő szándék és a jóakarat jegyében.
Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter fővédnöki beszédében kiemelte: Jó azt látni, hogy egy nyári napon a legfontosabb közös ügyek – a nemzeti egység, a nemzetet megtartó erő és a magyar mezőgazdaság jövője – iránt ennyi elkötelezett ember találkozik. Hozzátette: „a vidék megmaradása, gyarapodása, hosszú távú jövője Magyarországon továbbra is elsősorban a mezőgazdaságtól függ.” Kiemelte: „a föld megművelése is évtizedes távlatokat kíván. A magyar jelen és jövő egyik legnagyobb és legfontosabb kérdése éppen ezért az, hogy lesz-e új gazdálkodó nemzedék, akik vidékfenntartó és nemzetmegtartó küldetést vállalnak.”. Hozzátette, a mai közösségi élmény is ezt a küldetést erősíti.
Nagy István agrárminiszter ünnepi beszédében azt hangsúlyozta, hogy a Búzaösszeöntés ünnepe az összefogásról, az összetartozásról, a hűségről, a kultúra és a történelmi hagyományok tiszteletéről, azokról az értékekről szól, amelyek erőssé tesznek egy nemzetet. Kiemelte: „a kenyér – bárhogyan is nevezzék – mindig és mindenhol a biztonság, a jövő és a megmaradás üzenetét hordozza. A magyar mezőgazdaságban dolgozóknak hála, idén is sikerrel lezajlott az aratás: biztosított a nemzet kenyere.”
Jakab István, a MAGOSZ elnöke, az Országgyűlés alelnöke kiemelte: "A XXI. század új kihívások elé állít bennünket. Hatalmas fejlődés részesei vagyunk, amely erős helytállást követel meg valamennyiünktől. A versenyben csak akkor tudunk helytállni, ha megosztjuk a tudást, az információt, ha együttműködünk. A magyar gazdák itt a Kárpát-medencében példát adtak az összefogásból, egymás segítéséből. Az adományok, a gazdák ajándéka pedig könnyebbé teszi rászorulók ezreinek életét."
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke a határon inneni és túli magyar gazdák példaértékű önzetlenségére hívta fel a figyelmet. Mint mondta: „Sok ezer gazdálkodó évről évre saját munkájának eredményét, terményét ajánlja fel nemes szívvel a rászorulók javára. Teszik ezt most, de tették ezt a koronavírus-járvány vagy az aszály idején is. Önzetlenségükkel a közvetlen segítségen túl a nemzetet, a nemzeti összetartozást is erősítik.”
Borboly Csaba, az RMDSZ tanácselnöke a határon túli magyarság képviseletében köszöntötte a résztevőket. Beszédében kiemelte: ma különösen nagy szükség van olyan programokra, amelyek a nemzettudatot, a közösségeket erősítik, hiszen olyan idők jöttek, amelyek próbára teszik a nemzeti egységet. Hozzátette: példaértékű a kárpát-medencei együttműködés, és büszkék a határon túli falugazdász-programra, eredményes és pótolhatatlan munkásságukra.
Antal Tímea, a Dél-Kaliforniai Magyar Örökség Alapítvány elnöke a diaszpóra magyarsága nevében üdvözölte a jelenlévő és az eseményt online követő közösséget. Kiemelte: „Távol a diaszpórában számunkra ünnepek azok az alkalmak, amelyek a magyar szó védelmét, megmaradását szolgálják.” Hozzátette: „Rajtunk is múlik, hogy mivé lesz nyelvünk, nemzetünk. Éppen ezért közösségi célkitűzéseink olyan események, rendezvények életre hívása, amelyeken összekapcsol bennünket magyarságunk, varázslatosan gazdag, sokszínű kultúránk.”
Móring József Attila, a térség országgyűlési képviselője szeretettel üdvözölte a jelenlévőket Szent László király földjén. Köszöntőjében kiemelte: "mára már mi váltunk a keresztény Európa utolsó bástyáinak egyikévé, számunkra még fontosak az isteni és a természeti törvények. Jelképes tehát ez a hely, ahol a magyar gazdák által adományozott búzát összeöntjük és ahol – dacolva a nyugati divattal – hamarosan templomot építünk."
Madarász Zoltán, a NAK és a MAGOSZ vármegyei elnöke szeretettel köszöntötte a vendégeket Somogyországban. Kiemelte: „azért gyűltünk ma össze, mert minden gazda tudja: adni jó. Őseink rengeteget küzdöttek azért, hogy itt ma is magyar ország álljon.” Beszédét útravalóval zárta: "Búza kell, kenyér kell, élet kell és békesség kell."
Az ünnepséget csodás előadásaikkal tették teljessé: Baranyi Lia, Sándor Zselyke, Herczegh Apolka, Sárga Rózsa Népdalkör és az Ördöngös Táncegyüttes.
A termelői faluban a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete, a Somogyjádi Ballér Mézes Kézműves Birtok, a Boronkai Sajtmanufaktúra, Krista Zoltán, Csipi Chili, Országh Gazda, Bugyi Roland, Madarász Zoltán, a kelevízi, hosszúvízi, szőkedencsi önkormányzatok hagyományos, illetve az Ireks-Stramag és az Amurex gluténmentes termékeit kóstolhatták meg a látogatók.
A vacsora a Kométa sertései és a Somogy vármegyei gazdasszonyok palacsintái nélkül nem valósulhatott volna meg. Támogatásukat ezúton is kiemelten köszönik a szervezők.