Mezőgazdasági termelés

A NÉBIH Növény- Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatósága felhívja a termelők figyelmét, hogy időben gondoskodjanak a parlagfüves területeik kezeléséről, és amennyiben szükséges, akkor június 30. előtt akadályozzák meg a virágbimbók kialakulását.


Az idei év kedvező időjárási feltételeinek következtében a parlagfű előrehaladott fenológiai stádiumban van, sokkal korábban virágzik, mint a megelőző években. Már június elején több helyen találtak virágbimbós állapotú, esetenként virágzó növényeket. A parlagfű rendkívül alkalmazkodó növény, képes akár a csírázás és virágzás közötti, általában kb. 4 hónapos, időtartamot lerövidíteni. A korábbi virágzási időpont elsősorban a nyáriasan meleg áprilisi és májusi időjárással magyarázható. Az előzőek alapján a parlagfű állományok többségénél várható a korábbi virágzási időpont. Az allergiások számára problémát okozó jelentős mennyiségű pollentermelés július vége-augusztus eleje helyett akár június végén-július elején elkezdődhet, ha az időjárás továbbra is kedvező feltételeket nyújt a parlagfű intenzív fejlődéséhez.

A NÉBIH felhívja a termelők figyelmét, hogy a fentiek miatt szükséges lehet a megszokotthoz képest korábban védekezni a parlagfű ellen, elkerülve az esetleges közérdekű védekezést, mivel az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Éltv.) 17. § (4) bekezdés szerint „A földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani". Évjárattól függően a parlagfűvel vagy más gyomfajjal fertőzött területeken is elsősorban az évenkénti legalább kétszeri kaszálást javasolható, mert ez a kezelés segíti az évelő füvek dominánssá válását és ezáltal a gyomok visszaszorulását.

Mivel a mezőgazdaságilag művelt területek folyamatos bolygatásnak vannak kitéve, emiatt a parlagfű megjelenésére kifejezetten lehet számítani. A vegetáció jelenlegi fejlettségi stádiumában posztemergens gyomirtó szerek használatával előzhető meg a parlagfű megjelenése. Amennyiben a gyomirtószeres kezelés mégis hatástalan maradt, akkor sorközműveléssel, vagy adott esetben egy előrehozott betakarítás előtti gyomirtással (glifozát, Reglone) előzhető meg a parlagfű térnyerése. A parlagfű visszaszorításáért sokat lehet tenni a művelt területek környékének (táblaszegélyek, árokpartok) rendben tartásával is.

A betakarítás utáni helyes tarlóápolással nagymértékben csökkenthető a talaj gyommag-készlete. A tárcsával vagy kultivátorral végzett tarlóhántást követő gyűrűshengerezés ideális állapotot jelent, magágyat teremt a gyommagoknak, kikelésre késztetve azokat. Ezt követően a kikelt gyomok virágzása előtti ismételt tárcsázás vagy kultivátorozás elpusztítja a növényeket, megelőzvén azok pollenszórását. Ezt a műveletet az időjárás és a talajállapot függvényében akár többször is ismételni szükséges.

A nagy tömegű pollennel való találkozás egészségre gyakorolt hatása minden életkorban kedvezőtlen; a pollenallergia minden korosztályban kialakulhat. Az allergiások számára problémát okozó jelentős mennyiségű pollentermelés július vége-augusztus eleje helyett akár június végén-július elején elkezdődhet, ha az időjárás továbbra is kedvező feltételeket nyújt a parlagfű intenzív fejlődéséhez. Közös társadalmi érdek a parlagfű irtása, és a parlagfű pollenkoncentrációjának minél alacsonyabban tartása a levegőben. Ebben számít a NÉBIH minden termelő aktív részvételére.


(nak.hu/NÉBIH)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám