Mezőgazdasági termelés

Hazánkban a víz vagy túl sok, vagy túl kevés. Ugyanazon mezőgazdasági területen márciusi, áprilisi hónapokban még belvízzel küzdünk, majd alig egy hónap elteltével júniustól már a vízhiány fenyeget. Egy viszonylag új rendszer tájékoztat utóbbi részleteiről.


Az éghajlatunk a mediterrán irányba tolódik. A klímaváltozás hatására a vízháztartás idő- és térbeli változékonysága, szélsőségessége fokozatosan nő, ennek következtében a mezőgazdasági területek egyre kitettebbek a belvíz- és az aszály veszélyének. Ám a mezőgazdasági termelésben az árvíznél és belvíznél nagyságrendekkel nagyobb kárt okoz aszály.

Az aszály megelőzésében kulcsfontosságú szerepet játszik a helyes vízgazdálkodás, a meteorológiai adatok mellett a talajháztartási mutatók ismerete és az öntözővíz biztosítása. Az öntözési vízigények alapvetően az Alfölddel érintett megyékben jelentkeztek, melyekre egyaránt jellemző az aszály, a belvíz, és az árvíznek való kitettség.



A Magyarországon az elmúlt néhány évtizedben az egyik leggyakrabban használt mutatószám a Pálfai-féle Aszály Index (PAI), amely az aszályt – az egész mezőgazdasági év vonatkozásában – egyetlen értékkel jellemzi. Ez kifejezi a párolgási (hőmérsékleti) és csapadékviszonyokat egyaránt, mégpedig a növények időben változó vízigénye szerint, továbbá a talajvízszint helyzetére is tekintettel van.

Az aszály megelőzése érdekében 2015-ben a vízügyi ágazat felülvizsgálta az aszályindexeket, hogy az EU-s követelményeknek megfelelően alakítson ki egy új rendszert. Ez annyiban különbözik az előzőtől, hogy már nem csak meteorológiai adatokra támaszkodik, hanem képes figyelembe venni a talajnedvességet, a hőségnapok számát és a csapadékmentes napokat is.

A 2016-ban kiépült aszálymonitoring-rendszer nyílt internetes felületen ingyenesen interpolálja az aszályindexeket a mérőállomások közötti területekre, és kiszámítja a csapadékhiányt, ha kell növénykultúrától és talajadottságtól függően.


(NAK/Tasnádi Gabriella)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám