Élelmiszer-feldolgozás

Tíz évvel ezelőtt az állami természetvédelem a nemzeti parki igazgatóságokkal közösen életre hívta a Nemzeti Parki Termék védjegyet, amely a hagyományos technológiával és alapanyagokból készült termékeken keresztül igyekszik a fogyasztók számára közelebb hozni a természeti kincsek megismertetését, védelmét és az ezeket ápoló gondos gazdák megbecsülését.


A mai napig gyakori tévedés, hogy a természetvédelmi oltalom alatt álló és/vagy Natura 2000 területeinken nem lehet művelést folytatni, holott sok esetben a megfelelően végzett mezőgazdasági tevékenység elengedhetetlen a természeti értékek, védett élőhelyek megőrzéséhez és fenntartásához. Sajnos ezt a munkát a fogyasztók túlnyomó többsége nem látja az alapvetően kisvállalkozó, helyi termelők termékei mögött. Mindezek „kiküszöbölésére”, a helyi vállalkozókra és az értékteremtő gazdálkodókra való figyelemfelhívásra, megbecsültségük növelésére szolgál a Nemzeti Parki Termék védjegy. A védjegyes termékek különlegessége abban áll, hogy valamiben többet nyújtanak az átlagos élelmiszereknél. Ez lehet minőségi kritérium, származás, speciális termelési mód vagy előállítás, illetve ezek kombinációja. A Nemzeti Parki Termékek a vásárlók és fogyasztók számára garanciát jelentenek, hogy az adott régióból származnak, környezetkímélő módon lettek előállítva, jó minőségűek, valamint az adott területhez, kulturális örökséghez, helyi hagyományokhoz és értékekhez közvetlenül kapcsolódnak.

Mindezek szellemében a védjegyre való pályázás során alapvető elvárás, hogy a termék helyi nyersanyagokból készüljön. További kiemelt szempont, hogy a termék minőségével, megjelenésével vagy más kivételes tulajdonságával jól szemléltesse a térség természeti, táji és kulturális sajátosságait, valamint a pályázó a tevékenységét lehetőség szerint a helyi hagyományokra és helyi sajátosságokra, a térség munkaerő kínálatára alapozva végezze. Úgyszintén elengedhetetlen, hogy a termék megfeleljen a hazai és európai uniós jogszabályi követelményeknek, és illeszkedjen a természet védelmének és a fenntartható fejlődésnek az elvéhez.

Napjainkra az ország tíz nemzeti park igazgatóságából összesen mintegy 222 termelő több mint ezer terméke rendelkezik a védjegy használati jogával. Az élelmiszereken felül szolgáltatások (pl. vidéki szálláshely) és kézműves termékek is pályázhatnak a Nemzeti Parki Termékké válásra. További információk a védjegy hivatalos honlapján érhetők el: https://nemzetiparkitermek.hu/


Gyenes Adrienn/NAK

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám