Hús-, baromfiipar

Az elmúlt három évben megduplázódott a hazai nyúlfogyasztás. Ezt tovább növelhetik a leendő nagy nyúltelepek is. A belföldi mellett a külföldi piac is jelentős.

Nagy István agrárminiszter a múlt hétvégi debreceni nyúlfesztivál megnyitóján elmondta, három évvel ezelőtt az Agrármarketing Centrummal és a Nyúl Terméktanáccsal közösen indítottak kampányt a 21. század fehérjeforrásának tartott nyúlhús népszerűsítésére. Ennek is köszönhető, hogy a korábbi 15-20 dekagrammos hazai átlagfogyasztást sikerült megduplázni. Hozzátette, jelenleg is nyitott egy 50 milliárd forintos, állattelepek korszerűsítését szolgáló pályázatuk, amelyre nyúltelepi beruházásokat is várnak. Az eddigi jelzések alapján örömtelinek nevezte a nyúltenyésztők fejlesztési szándékát, aminek eredményeként új, nagy nyúltelepek lesznek Magyarországon.

Nagy István felhívta a figyelmet ugyanakkor az otthoni nyúltartásra: két anya és egy bak egy család egész éves húsigényét ki tudja elégíteni, tartásukhoz pedig a kerti melléktermékeket is fel lehet használni.

Juráskó Róbert, a Nyúl Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke hozzátette: évente 580-600 tonna friss, csomagolt terméket értékesít az ágazat a hazai áruházláncokon keresztül, szeretnék ezt a mennyiséget 5-10 százalékkal növelni. Ugyanakkor - tette hozzá - Magyarország Európa legnagyobb nyúlhús-exportőre: a termelés 97 százalékát, mintegy 4,5 millió nyulat, több mint tízezer tonna nyúlhúst szállít elsősorban Svájcba, Németországba, a Benelux-államokba, Olaszországba, illetve a Távol-Keletre.

(MTI)

Adószám: 18399257-2-43