Vármegyei hírek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Szervezete 2018. július 14-én szakmai rendezvényt tartott Szarvas Ezüstszőlőn, a XXI. Aratónap és Kárpát-medencei Nemzetiségi Napok keretében.

Dr. Kulcsár László, a NAK Békés megyei elnöke köszöntötte a megjelent vendégeket, ezzel hivatalosan megnyitotta a szakmai rendezvényt.

A konferencia egyik kiemelt témája a hazai agrárökonómiai kutatások helyzetének az áttekintése volt, melyet Dr. Demeter László, a Szent István Egyetem Tessedik Campus főiskolai adjunktusa előadásában hallhattunk. A fő vitapontok a következők voltak: 1. az agrárökonómia helye és szerepe a tudományos életben, 2. az agrárökonómia módszertani eszköztára, 3. az agrárökonómiai kutatások nemzetközi publikációs gyakorlata és követelményei.

A vitaindító előadás rövid áttekintést adott az agrárökonómia helyzetéről, szerepéről. Az előadó többek között értelmezte azt a tudományos felfogást, miszerint az agrárökonómiának öt alapvető jellegzetessége van, amelyek megkülönböztetik elemzési rendszerét a közgazdaságtan egészétől:

  • tendencia arra, hogy a gazdaságtant és a gazdasági elemzést egy nagyobb, összefüggő társadalmi-természeti rendszer részének tekintsék,
  • az integrált gazdasági és tudományos modellezés,
  • az idő és a tér a kiemelt szerepe a gazdasági jelenségek megértésében,
  • a termelési tényezők és a gazdasági szereplők rugalmasságának, illetve rugalmatlanságának a vizsgálata,
  • az intézmények jelentőségének a hangsúlyozása.

Dr. Czinkóczky Mihály, a Szent István Egyetem Tessedik Campus főiskolai docense gyepgazdálkodásunk elmúlt és jövőbeni helyzetét és lehetőségeit elemezve adott tájékoztatást. Előadásában ismertette, hogy a statisztika által gyepművelési ágban nyilvántartott terület 1935-ig több mint 35%-kal csökkent. A gyepterületek csökkenése – amelynek oka zömében a jobb minőség gyepek szántó művelési ágba való átminősítése volt – együtt járt a gyeptermőhelyek minőségének csökkenésével.

Az ország gyepterületének ökológiai feltételei kedvezőtlenek, csak ritkán felelnek meg az eredményes gyeptermesztés követelményrendszerének. A korábban zömében (97%) állami és szövetkezeti tulajdonban lévő gyepterületek nagy része (71%) napjainkra magántulajdonba került.

„A gyepgazdálkodás fejlesztését célzó legfontosabb jövőbeni feladatok között elsősorban a jelenlegi és potenciális gyepterületeink helyzetének a korszerű földhasználati irányelvek alapján történő felmérését és csoportosítását látjuk szükségesnek.” – mondta a főiskolai docens. Kitért arra is, hogy a gyep termesztése és hasznosítása során ugyancsak javítani kell alkalmazott technológiákat. Egységesíteni és tisztázni kell a gyepre alapozott állattartás tenyésztéspolitikai kérdéseit.

Karl Attila, a NAK Békés megyei élelmiszeripari referense tájékoztatta a jelenlévőket, hogy május elsejétől működik az országos jégkármérséklő rendszer, ami a termelőknek nem jelent többletkötelezettséget, mivel a gazdák befizetésein alapuló agrár-kárenyhítési alapból finanszírozzák. A NAK a Vidékfejlesztési Program keretében biztosított forrásra pályázott és nyert is, így kiépíthette az egész országra kiterjedő rendszert. Országosan 986 talajgenerátor egy 10x10 kilométeres rácsháló metszéspontjaihoz kerültek ki, amiből 222 automata, a többi „kézi vezérlésű”. A rendszer kulcseleme az a meteorológiai radar, ami az adatokat szolgáltatja.

Az ország négy régiójában – keleten és nyugaton kettő-kettő – lesz automata, de emberi felügyelettel kiegészített diszpécserközpont, ahonnan értesítik a kezelőket – akik többnyire gyakorló gazdálkodók – és az automata berendezéseket.

A rendszer nem csak az agráriumnak hasznos, hanem a polgári lakosságnak is, hiszen valószínűleg kevesebb jégesőkár keletkezik az autókban, kiskertekben, lakóházakban.

Békés megyében 64 helyre került telepítésre talajgenerátor.

Gazsó Péter, a NAK Békés megyei fő falugazdásza tájékoztatta a jelenlévőket az agrárkár-enyhítési rendszerben kezelt elemi károk köréről, melyek felsorolás szintjén az alábbiak: téli fagy, tavaszi fagy, őszi fagy, aszály, mezőgazdasági árvíz, belvíz, felhőszakadás, vihar és a jégeső okozta károk. Kiemelte továbbá, hogy az agrárkár-enyhítési rendszer kizárólag a termelők megalapozott káraira nyújt részbeni ellentételezést, ezért az agrárkár-enyhítési rendszerben a termelő akkor jogosult kárenyhítő juttatásra (támogatásra), ha a növénykultúrában üzemi szinten mezőgazdasági kár következett be, tehát a hozamcsökkenés (a kipusztult növényállomány) meghaladta a 30%-ot, továbbá a hozamérték csökkenés (a károsodás miatti bevétel kiesés) a károsodott kultúrák tekintetében meghaladta a 15%-osmértéket. A hozamcsökkenés megállapításához szolgáló referenciahozam kapcsán az elmúlt 5 év hozamait figyelembe véve – a legmagasabb és legalacsonyabb hozamot tartalmazó 2 év elhagyásával – képzett három éves átlaghozamot kell figyelembe venni. A saját termelési eredményeket kizárólag abban az esetben lehet megyei (vagy ennek hiányában országos) átlaghozam adatokkal helyettesíteni, amennyiben a termelő saját gazdaságában nem termesztette az adott hasznosítást az adott termelési időszakban. A tájékoztatáson továbbá szó esett a legfrissebb jogszabályi változásokról, valamint a termelők ehhez kapcsolódó kötelezettségeiről.

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám