`

Évértékelő-évindító sajtótájékoztatót tartott január 16-án Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Az elhangzottakat több részben ismertetjük. Ezúttal a termőfölddel és a termelői együttműködéssel kapcsolatos részleteket tekintjük át.


Az elkövetkező évek egyik nagy feladata lesz a termőföld magyar kézen tartása, a tulajdonjogi viszonyok rendezése, egy egészséges birtokszerkezet megteremtése – jelentette ki a NAK elnöke az eseményen. Mint mondta, nagy problémát jelent az agrárium elaprózódott birtokszerkezete, amely – versenyképesen – fenntarthatatlan. Megjegyezte, ha minden így marad, akkor közép- és hosszútávon a gazdaságosabb termelés és az elöregedő gazdatársadalom kettőséből kifolyólag mindenképpen birtokkoncentráció és a gazdálkodók számának csökkenése várható. Továbbá a korösszetételből adódik az osztatlan közös tulajdoni forma problémája is.
– Az osztatlan közös tulajdon megszüntetésére jelenleg is zajlik egy program, azonban az újratermelődést is meg kell akadályozni. Ennek érdekében készítünk egy javaslatot a mezőgazdasági üzemek öröklési szabályaira, a versenyképes üzemszerkezet létrehozására. Ehhez egy kapcsolódó hitelkonstrukció kidolgozását is szükségesnek tartjuk. Vannak ugyanis jó nemzetközi gyakorlatok, amelyeket a hazai sajátosságokhoz igazítva érdemes lehetne átvenni – említette meg Győrffy Balázs. – A termőföld megvédése érdekében pedig a folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárás kapcsán a NAK V4-szinten már egyeztetett és előkészített egy európai polgári kezdeményezést, melyet az Európai Bíróság döntésétől függően indítana meg.

A hatékonyabb termeléshez vezető másik út az önkéntes termelői együttműködés lehet. Mint a NAK elnöke elmondta, a gazdaságosabb termelés, az egyre erősödő verseny mellett nem minden mezőgazdasági termelő lesz képes a jövőben önállóan helytállni, az életben maradás záloga lesz, hogy önkéntesen összefogjanak, együttműködjenek. Úgy vélte, a szövetkezések, a termelői csoportok, a horizontális és vertikális integrációk megerősítése egyaránt fontos.
– Mi támogatjuk az önkéntes együttműködés minden irányát és formáját, hiszen ennek nincs alternatívája. Az erre ösztönző szabályozási környezet megteremtésére a NAK egy tervezetet már előkészített. Hangsúlyozom, ez nem az integrációs törvény, hanem a polgári törvénykönyvnek egy olyan kiegészítése, amely az integrációs szerződést, mint lehetséges szerződéses formát lehetővé teszi. Ez egyelőre lekerült a napirendről, talán ez év nyarán vagy később erről újra lehet szakmai vitákat, egyeztetéseket folytatni – tette hozzá.

Az együttműködés során pedig minden félnek érdemes a legmodernebb technológiákat alkalmazni, már csak azért is, mert Győrffy Balázs szerint világszerte ugrásszerű fejlődés érzékelhető, ami még gyorsulni fog a jövőben, és aki itt későn lép, az behozhatatlanul lemaradhat.
– Kiemelten fontos feladatunknak tekintjük tehát az olyan fejlesztésekre való figyelemfelhívást és terjesztést, mint pl. a precíziós nemesítés, gazdálkodás, az adatelemzésen alapuló döntéshozatal – mondta.

Ezeket a technológiákat csak a megfelelő szaktudással rendelkező munkaerő tudja ténylegesen a gyakorlatba is átültetni.
– Az oktatási rendszerben el kell mozdulni a gyakorlatorientált képzés irányába, megfelelő ismeretekkel rendelkező munkaerőt kell adni a piacnak. A NAK már jelenleg is szervez olyan egyeztetéseket, ahol a piaci igényeket és az oktatási lehetőséget próbálja egy platformra hozni. Ezt folytatni kell, ami viszont csak a kormányzat támogatásával lehetséges – jegyezte meg.


(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám