`

Régóta várt rendelet jelent meg a napokban, megszületett ugyanis a 2015 novembere óta hatályban lévő vadgazdálkodási törvény végrehajtásának részleteit tartalmazó szabályozás. A paragrafusok többek között a vad tartásának, elejtésének, valamint a károk megtérítésének feltételeit is rögzítik.


A 2015 novembere óta hatályos törvény alapján mára megkezdte működését az új tájegységi fővadászrendszer, az ország minden részén kiválasztották a szakembereket, és folyik a gazdálkodási tervek előkészítése is – írta a Magyar Idők.
A most megjelent végrehajtási rendelet az egyes intézkedések pontos paramétereit rögzíti. Ezek szerint a vadgazdálkodóknak minden év február 15-ig kell elküldeniük az éves terveket a hatóságnak, amelyekben azt is leírják, hogy az adott évben milyen fajból hány darabot lőnek ki. A hatóság engedélyével az előre meghatározott mennyiségétől tíz százalékkal térhetnek el a gazdák. Kivételt képeznek ugyanakkor a nagyvadak nőstényegyedei, illetve a vaddisznók. Esetükben nincs korláthoz kötve a levadászott állomány. A nagyobb arányú gyérítés azért is indokolt, mivel az elmúlt időszakban túlszaporodtak egyes állatfajok. A vaddisznók gyakran lakott területen keresnek élelmet, ráadásul a mezőgazdasági termelésben is egyre nagyobb kárt okoznak az állatok.

Ágazati szakemberek szerint az új vadgazdálkodási törvény egyik legnagyobb előnye, hogy a területek kijelölésénél jobban érvényesült a tulajdoni jog, így a gazdák beleszólhatnak abba, hogy ki hasznosíthatja az adott területen élő állatokat.
Ezzel a szemlélettel a konfliktusok lehetősége is csökkent, ami a vadak okozta károk rendezését is pozitívan befolyásolhatja. A végrehajtási szabályok szerint a mezőgazdaságban okozott vadkárt őszi gabona esetében október 1. és július 31., kukoricánál április 15. és november 15. között jelenthetik be a termelők, míg a szőlőben és gyümölcsösben okozott veszteséget egész évben jelezhetik a hatóságnak a gazdák. A kártérítés összegének meghatározásakor a csemegekukorica, az étkezési napraforgó és a szántóföldi zöldségnövények kiemelten értékes terménynek minősülnek, így ha a vadon élő állatok megdézsmálják az állományt, magasabb díjra számíthatnak a gazdák.
Az új törvény amellett, hogy legalább részben feloldja a mezőgazdálkodás és a vadgazdálkodás közötti konfliktusokat, az állatok arányát, számát is rendezi és a minőséget is javítja.

A rendelet számos ponton szigorítja a trófeás vadakra vonatkozó szabályokat. Ha a bírálatok során kiderül, hogy a gazda pazarlóan bánt az állománnyal, hibapontokra és a hatóság figyelmeztetésére számíthat. Ha többszöri felszólítás után is előfordul, hogy olyan állatot vadásznak le a területén, amely még nem érett erre, a hatóság korlátozhatja az érintett fajra vonatkozó elejtési keretet. A szállítás feltételei is változnak: ezt követően a vadászati hatóság okirata mellett az élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi hivatal által kiállított állatorvosi bizonyítványra is szükségük lesz az érintetteknek.


A végrehajtási rendelet itt olvasható.

 


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám