`

Tavaly az év elején az eső, tavasszal a meleg nehezítette a növénytermesztést. A zöldség- és gyümölcstermesztők felemás évet zártak, míg az állattenyésztőknél az új ágazati törvény előkészítése volt meghatározó.


A növénytermesztők számára a tavalyi év legnagyobb kihívása az időjárás volt: 2018 elején rengeteg csapadék esett, így a szántóföldi növénytermesztők a szokásosnál két héttel később láthattak hozzá a tavaszi munkákhoz. Áprilisban és májusban viszont a rekordmeleg felgyorsította a növények fejlődését.
– Magyarországon két héttel hamarább kezdődött meg az aratás, ennek következtében 200-300 ezer tonnával kevesebb termény lett minden nyári betakarítású növényből, mint az előző években. Ezt aggasztónak találtuk, de az árak kompenzálták ezt a terméskiesést – mondta Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke az M1 Magyar gazda című műsorában.

A rendkívüli időjárás nyáron is folytatódott: augusztustól Európa nagy részén aszály volt. A meleg miatt az őszi betakarítási munkák is korábban kezdődtek. Petőházi Tamás büszke arra, hogy jóformán nem kellett szárítani a kukoricákat, holott egy hónappal hamarabb befejezték a betakarítási munkákat. Mint mondta, egy hónappal hamarabb elvégeztek a vetési munkákat, ezt a száraz talajok rendkívül nehézzé tették.
– Nehéz volt vetőágyat készíteni, és a kollégák nagyon megszenvedtek a rendkívüli száraz időjárással – tette hozzá.

A szélsőséges időjárás ellenére a szántóföldi növénytermesztők jó évet zártak.
– Az őszi betakarítású növényeknél átlagos, vagy picivel átlag fölött termeltünk; ezzel nagyon meg lehetünk elégedve ilyen időjárási körülmények mellett – ismertette a GOSZ elnöke. – Ez egy jó közepes év volt a szántóföldi növénytermesztés életében.

A zöldségtermesztésben a szabadföldi növénykultúráknál jelentett gondot az időjárás, ám a termelők nagy részének ez nem okozott jelentős bevételkiesést.
– Ahol lemaradás volt termésmennyiségben, ott két növény, a zöldborsó és a spárga kivételével a magasabb termelői árak kompenzálták a termelőket. Összességében a szabadföldről közel 1,4 millió tonna zöldséget szedtek le, a hajtatás a szokásos 430-440 ezer tonnát hozta, és ehhez még hozzáadódik a gombaágazat, ami egy 30 ezer tonna körüli termésmennyiséggel zárt. Összességében kiegyensúlyozott volt a piac – értékelt a műsorban Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb) elnöke.

A gyümölcstermesztők tavalyi éve már kevésbé alakult jól. Ledó elmondta: a tavaszi fagyok a kajszi- és az őszibarack kultúráját sújtották legjobban. Akinek nem okozott nagy károkat a fagy, az 2018-ban rendkívül jó évet zárhatott. A FruitVeb elnöke az almát és a meggyet emelte ki: a két gyümölcsnél rekord-, vagy ahhoz közeli termések voltak, viszont „ott borzasztó értékesítési gondok” léptek fel, mint a feldolgozási kapacitáshiány, a szedőgöngyöleg-hiány és a munkaerőhiány. Az elnök szerint ezen gyümölcsök termesztői biztosan veszteséggel zártak.

Az almánál a léalma alacsony felvásárlási ára okozott gondot nyár végén. A meggynél az jelentett problémát, hogy az időjárás miatt egyszerre értek a fajták, a feldolgozók pedig nem tudták átvenni a nagy termésmennyiséget.

Az állattenyésztők számára az elmúlt év egyik legfontosabb történése az új állattenyésztési törvény kidolgozása volt. Wagenhoffer Zsombor, a MÁSZ ügyvezető igazgatója a műsorban elmondta: az Európai Unió úgy döntött, hogy tagállamiról bizottsági szintre emeli a tenyésztés-szervezés szabályozását, „és nem az egyes tagállamok, hanem Brüsszel fogja megmondani azt, hogy a jövőben a tenyésztés-szervezés főbb elvei hogy működjenek”.
– Ehhez alkalmazkodni kell a magyar jogszabálynak is – tette hozzá. Elmondta, nagyon bíznak abban, hogy az új környezetben is sikerül megvédeni a tradíciókat és az elmúlt 25 évben elért eredményeket.


(forrás: hirado.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám