`

2018. május 16-17-én folytatódott a NAK „Tanuljunk együtt! – Tejipari gyakorlati napok” című programsorozata, ezúttal a savas alvasztású termékek gyártása volt a téma. A gyakorlati napokon tíz lelkes és aktív résztvevő volt a mosonmagyaróvári Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézetben.


2017-ben a kamarai tagok igényeit felismerve indult útjára a hiánypótló gyakorlati programsorozat a NAK támogatásával. A program célja a termékfejlesztések előmozdítása, a higiéniai ismeretek bővítése és az előállítók elméleti és gyakorlati tudásnövelése volt.

A most megtartott gyakorlati napok keretében mélyebb alapanyag-ismereteket, technológiai variánsokat mutattak be az előadók, illetve a két nap alatt többféle joghurtot (natúr, probiotikus, stb.), kefírt (pohárban alvasztott, habart, stb.), tejfölt és túrót is készíthettek a résztvevők. A jelentkezők előképzettsége és program összetettsége alapján a csoport a haladó besorolást kapta. Többen komoly tervekkel és elképzelésekkel érkeztek, hiszen a feldolgozott élelmiszertermékek a mai gazdasági viszonyokat ismerve jelentős többletet nyújthatnak számukra.

Az oktatások a tej, mint alapanyag bemutatásával indultak. A résztvevők megismerhették a tej összetételét, az egyes alkotórészek fontosságát és termékgyártásban betöltött szerepét, a különböző tejtermékek – magyar élelmiszerkönyvi előírásoknak megfelelő – részletes gyártástechnológiáját. Az egyes fejezeteknél az előadók kiemelték az állatfajokra vonatkozó jellegzetességeket, a savanyú tejkészítmények előállításához használt kultúrákat, azok pozitív és negatív hatásait, figyelmet fordítva a kistermelői – kis mennyiségű – előállításra. Az előadások során nagy hangsúlyt fektettek az élelmiszerhigiéniai és élelmiszerbiztonsági ismeretekre is. A gyakorlat előtt a műveleti lépések fontosságát és kritikus pontokat vették sorra, majd a megfelelő üzemi védőfelszerelést felvéve, munka-és tűzvédelmi oktatást követően kezdődött meg a tényleges gyakorlat. Az üzemi gyakorlat során az előadóknak is fontos volt, hogy olyan ismereteket adjanak át, amit a résztvevők át tudnak ültetni az otthoni gyakorlatba is: ez megjelent mind a feldolgozott mennyiségi egységekben, mind az eszközhasználatban, nem elfeledkezve a beruházási, fejlődési lehetőségekről.

A program zárásaként a hivatalos érzékszervi vizsgálati módszereket mutatták be, melynek során az előadók kitértek a tipikus hibákra és azok kiküszöbölhetőségének lehetőségeire. A tényleges bírálatnál a leíró módszert alkalmazva, a két nap során előkészített közel 20-féle terméket tesztelték a résztvevők. Az előadók kiemelték, hogy a higiénián át a termékgyártástól az eszközökig bárhol előfordulhat meglepetés, de megfelelő szakmai tudással ezekre felkészülhetünk és sok esetben orvosolni is lehet, ami hozzájárulhat a későbbiekben a gyártók versenyképességének növeléséhez is. Külön programpontként szerepelt, hogy néhány résztvevő elhozhatta az általa gyártott termékekből összeállított mintákat, amiket egy közös bírálás/kóstolás keretében értékelték. Az intézet szakemberei véleményükkel és tanácsaikkal is ellátták a termelőket.

A tejipari gyakorlati napok egy szakmai beszélgetéssel, oklevelek átadásával és értékeléssel zárult. A résztvevők a programot és a szervezést összességében kiválóan értékelték. Többen beruházási terveket szőve jöttek el a kamara által szervezett programra, örömmel fogadták a NAK-os kollégák szakmai segítségnyújtását és megerősítették, hogy szükség van a személyes kapcsolatok kialakítására és ápolására is a NAK és a tagság között. A résztvevő tagok visszajelzései alapján igény mutatkozik a tejipari gyakorlati napok programsorozat folytatására a NAK szervezésében az MTKI közreműködésével.

A program június 6-7-én a haladó, oltós alvasztású csoporttal folytatódik!


(NAK/Horváth Vivien és Varga László)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám