Szesz-, bor-, söripar

• Különleges gabonából készült biosör gyártásához nyert csaknem 402 millió forint európai uniós támogatást egy gyulai vállalkozás konzorciumi partnereivel közösen.

• A meleg nyár máris érezteti hatását a magyar sörpiacon, emelkedik az idén a sörfogyasztás, de még nem döntötte meg a kilencvenes évek átlagos fogyasztói csúcsát.

• A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) Szupermenta sorozatának legújabb állomásaként a 2016-os évjáratú, száraz kékfrankos rozékat ellenőrizték a hivatal szakemberei. Az összkép megfelelő volt, de akadtak jelölési hiányosságok.

• A Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetsége (MSZBSZ) néhány hónappal ezelőtt tartotta tisztújítását. Az új elnökség tagjai Fazekas Sándor miniszter meghívására egyeztetésen vettek részt a Földművelésügyi Minisztériumban.

• A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa a rendezett piaci viszonyok kialakulását reméli a bevezetett új felvásárlási intézkedésektől. Ehhez az állam is minden segítséget megad.

• Zárult a Bor roadshow, hat magyar borrégióban folytattak párbeszédet a szőlő- és borágazat képviselőivel. A turisztikai ágazatok szereplői egymás termékeinek ajánlásával térségük turisztikai vonzerejét is növelni tudják.

• Tavaly a magyar borászatok összesített árbevétele csökkent valamelyest, de a cégek száma is kevesebb lett, így az átlagbevétel nőtt, és kevesebb lett a veszteséges vállalkozás – írta a Világgazdaság.

• Elindult a Magyar Borok Eredetmintázati Térképe Program. A H1-NMR módszer alkalmazásával a világ NMR-adatbázisához kapcsolódóan a hazai borrégiók, szőlőfajták és évjáratok adatbázisa és identifikációs algoritmusa készülhet el.

• A 2017. évi szüretben új szabályok szerint történhet csak a borszőlő értékesítése és vásárlása Magyarországon – jelentette be a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT). Az intézkedés minden hegyközségi tagra és felvásárlóra…

• A céges beszámolók szerint komoly nehézségekkel küzd a kisüzemi sörfőzdék jelentős része. Ugyanakkor a kicsik és a nagy gyártók reménykednek még a csapolt sör áfájának mérséklésében.

Telekommunikáció