`

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága a „Tanuljunk Együtt!” sorozata keretében a pácolt húskészítmények gyártásáról szervezett gyakorlati napot a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának Élelmiszeripari Innovációs Központjában.


A kamara által finanszírozott program 2019. május 17-én zajlott le. A csoport tagjai átfogó ismeretanyagot kaptak a pácolt húskészítmények gyártásával kapcsolatban. A 8 fő résztvevő között volt több őstermelő, egyéni vállalkozó, feldolgozásban gondolkodó állattenyésztő, kisüzemi dolgozó, valamint nagyüzemi szakember is.

A program a húskészítménygyártás területén kiemelt élelmiszerbiztonsági alapok áttekintésével kezdődött. Az előadó gyakorlati tapasztalatokat bemutatva kiemelte a biológiai (baktériumok, toxikus gombák, prionok stb.), kémiai (vegyi, toxikológiai veszélyek) és fizikai (idegen anyagok, fólia, üveg, fém) veszélyek kockázatát, ezek termékbe kerülésének okát és valószínűségét, valamint a megelőzés lehetőségeit a gyártás során. Felhívta a figyelmet továbbá a megfelelő higiéniai alapok betartására, így például a szakszerű takarításra, az eszközök színkódolására az üzemben, a takarításhoz használt vegyszerek minőségére és a helytelen alkalmazásuk miatt a késztermékekre gyakorolt hatásukra (pl. szermaradványok). A további előadások során a résztvevők megismerhették a tárolási kísérletek, az önellenőrzés, a késztermék ellenőrzés (érzékszervi bírálat), a segéd- és adalékanyagok használatának, valamint a csomagolóanyagok használatának szabályait.

A pácolt húskészítmények gyártásának áttekintését követően a szakértők a gyakorlatban is bemutatták a különféle sonkák előállításának technológiai lépéseit, kitérve az injektálás, a tumblerezés, a száraz és vizes hőkezelés, a szuvidálás és a füstölés folyamatára. Továbbá a résztvevők megismerhettek egy új pácolási eljárást (ROVAC módszer) is, amely amellett, hogy nagyon biztonságos gyártási folyamatot eredményez, kiválóan alkalmazható nagy húsdarabok pácolására és kis mennyiségek gyártására egyaránt.

A nap zárásaként három terméket véleményeztek egy érzékszervi bírálat keretein belül, ahol érzékelhették a különbségeket az alap-, segéd- és adalékanyagok eltérő használatában. A résztvevők pozitívan értékelték a napot, véleményük alapján hasznos és tartalmas programon vehettek részt.


(NAK/Szabó Attila)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám