`

2019. április 26-án zajlott le a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatóságának „Tanuljunk Együtt!” programja a grilltermékek és sütnivaló kolbász gyártása témakörben.


Az élelmiszer-feldolgozók igényeit felismerve indult útjára ez a – hiánypótló – gyakorlati program a NAK támogatásával. A program célja a termékfejlesztések előmozdítása, a higiéniai ismeretek bővítése, valamint az előállítók elméleti és gyakorlati tudásnövelése. A Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Karának Hűtő- és Állatitermék Technológiai Tanszékén megrendezett programon összesen 18 lelkes és aktív résztvevőt köszönthettünk.

Az elméleti előadások keretében áttekintették a jó gyártási gyakorlatok módját, a hatósági vizsgálatok módszerét, valamint a húsipari üzemekre és a termékek jelölésére vonatkozó jogszabályok összességét. Praktikus információkat is kaptak a résztvevők, mint az élelmiszeripari jogszabályok gyűjteményének fellelhetőségi helye, a gyártmánylapok felépítése, az allergének listája, a takarítás lépései és menete, a jogszabályokban előírt kötelezően betartandó hőmérsékletek, jelölések (címkézés), valamint az élelmiszerkönyvi előírások a húsiparra vonatkozóan. Továbbá mélyebb ismereteket szerezhettek az adalékanyagokról és bizonyos fontosabb húsipari adalékanyagok (pl. nitrit) hatásáról. A gyakorlati nap keretében a megjelentek részletesen hallhattak a belek jelentőségéről a grilltermékek esetében, valamint az egyes termékekhez legoptimálisabban alkalmazható belekről.

Az előadók kiemelték a személyi higiénia fontosságát és annak ellenőrzését is, különösen a kezeket illetően. Bemutatták egy ATP-alapú gyorsteszt működését, ezt követően pedig a résztvevők saját kezükön is kipróbálhatták a használatát. Az előadók kérték, hogy a bemutatott példa alapján végezzék el a tesztet és állapítsák meg kezük jelenlegi higiéniás állapotát, majd a gyártási gyakorlat előtti higiéniai „bemosakodás” után is végezzék el a tesztet. A vizsgálat visszaigazolta a megfelelő kézmosás fontosságát.

A gyakorlat során elsőként bepácoltak öt-öt kilogramm tarját. A két tétel közötti különbség az volt, hogy az egyikhez – a fűszereken kívül – keményítőtartalmú páclét adtak vízmegkötésnek. Ezt követően került sor a négyfajta kolbász legyártására, amelyek különböző fűszerezéssel vagy gyártástechnológiai eltéréssel készültek. A sütést követően a résztvevők érzékszervi bírálat során értékelték a termékeket és beszélték meg a különbségeket.

A délutáni programrészben a résztvevők betekintést kaptak a barbecue-zás rejtelmeibe és a tökéletes grillezés fortélyairól hallhattak. Az előadó kitért az alapanyagokra, a biztonságra, a technológiai lehetőségekre és a tüzelőanyagok fajtáira. Elmondta, hogy a BBQ és a grillezés között az alapvető különbség a hőkezelés hőmérséklete, mert a BBQ-zás 60 °C-on, míg a grillezés 200 °C-on zajlik. Ismertette, hogy mikre kell odafigyelni, hogy egy igazán tökéletes étel kerüljön az asztalra.

A nap zárásaként még a marinált, pácolt termékekről is beszéltek az előadók. Ismertették a technológia célját, folyamatát, jelentőségét, valamint az ehhez használt eszközöket és működésüket. Végezetül szó esett a tumblerezésről, a tűs pácolásról, a tenderizálásról és kitértek a csomagolóanyagokra és ezek jelentőségére is.


(NAK/Tóth Dénes)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám