`

A Debreceni Egyetem MÉK Növénytudományi Intézete, a Debreceni Egyetem AKIT, a DAB Agrártudományi Szakbizottsága és a Hajdú Gabona Zrt. 2018. május 29-án tartotta meg a 25. jubileumi búzatanácskozást Debrecenben.

 

A DE MÉK Növénytudományi Intézete 25 évvel ezelőtt kezdte el a konferenciasorozatot és bemutatót, amelyet minden év májusában szerveznek meg a hazai és határontúli magyar szakemberek számára.
– Olyan tudatosan, tematikusan felépített szakmai konferenciákról és szántóföldi bemutatókról van szó, amelyben a búzatermesztés legújabb kutatási eredményeit adjuk át az irányításban, az inputszolgáltatásban, valamint a gyakorlatban dolgozó szakemberek részére. Az elmúlt 25 évben óriási fejlődésen ment át a hazai búzatermesztés, amelynek megújulásához a Növénytermesztési Tanszék tudományos eredményei is jelentős mértékben hozzájárultak – hangsúlyozta a tanácskozás megnyitóján Pepó Péter intézetigazgató.

A hazai búzatermesztés a magyar mezőgazdaság meghatározó ágazata volt a múltban és jelenleg is alapvető szerepet tölt be az agrárvállalkozások gazdálkodásában. A búzát mintegy 1 millió hektáron termesztik Magyarországon, és a termésátlagok az elmúlt 8-10 évben kedvező módon növekedtek a kedvezőtlen ökológiai viszonyok ellenére. Ehhez hozzájárult a biológiai alapok bővülése, azaz az egyre jobb fajták és hibridek megjelenése, valamint az agrotechnika széles körű, innovatív fejlesztése.

Az új technológiákat azonban még mindig kevesen használják, és az eddigi időjárás is kedvezőtlen volt a búza számára, így a szakemberek szerint idén nem várható olyan kiváló mennyiségű és minőségű termés, mint tavaly. A felvásárlási árak viszont kissé emelkednek.
– Ebben az évben 5-6 ezer forinttal magasabb felvásárlási ár várható, tonnánként 43-44 ezer forintra számítunk a szezon elején – tájékoztatott Lakatos Zoltán, a Hajdú-Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A cégvezető malomipar helyzetét elemezve elmondta, hogy az utóbbi években nagyfokú koncentráció ment végbe az ágazatban: 1999-ben még 142 malom volt az országban, jelenleg 52 működik. Ugyanakkor a meglévő malomkapacitás 1,8 millió tonna, miközben csak 1,2 tonnára van szükség. Megjegyezte, a Magyarországon előállított lisztből 200 ezer tonnát exportálnak évente.

Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke részletes áttekintést adott a búzatermesztés nemzetközi trendjeiről, a jelenlegi piaci helyzetről, valamint azokról a világpiaci termék- és ármozgásokról, amelyek közvetlenül hatnak a hazai búza árképzésére. Az információk alapján enyhén optimista várakozással tekinthetnek a gazdálkodók a búza másfél hónap múlva esedékes betakarítására, annak várható árképzése és értékesítése alapján.

– Soha nem történt még olyan forradalmi fejlődés a mezőgazdaságban, mint az elmúlt években – jelentette ki Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója. Hozzátette: ahhoz, azonban hogy ne a támogatások tartsák életben az ágazatot, radikális előrelépésre van szükség többek között az agrárkutatásban és felsőoktatásban, új, főként precíziós technológiákat kell alkalmazni a megváltozott klímafeltételekhez igazodva, valamint GMO-mentes élelmiszerlánc kialakítására kell törekedni.

A konferenciát követő szakmai bemutatón nemcsak a búzatermesztés valamennyi technológiai elemét, hanem a legújabb búza fajtákat és hibrideket is bemutatták a gazdálkodók számára a Debreceni Egyetem Látóképi Kísérleti Telepén. A résztvevők emellett megismerhették azokat a technológiai tényezőket, amelyek kulcsfontosságúak a búza termésmennyisége és minősége szempontjából, úgy mint a vetésváltás, a tápanyagellátás, valamint a növényvédelem.


(DE/MTI)



X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám