`

A PATHWAY-27 Európai Uniós projekt keretében elkészített ipari útmutató célja, hogy a hagyományos termékfejlesztési folyamat lépésein keresztül bemutassa és kihangsúlyozza a fejlesztés azon lépéseit, melyek elengedhetetlenek, illetve kritikusak az egészségre vonatkozó állítással ellátott termékek fejlesztése esetén.


Az egészségre vonatkozó állítással ellátott termékek a termékfejlesztés új irányát jelentik. A fogyasztók egészségtudatosabb csoportjainál egyre jellemzőbbé válik, hogy elfordulnak a tömegtermékektől, tudatosan keresik a magasabb hozzáadott értékkel, különleges minőséggel rendelkező, illetve speciális táplálkozási igényt kielégítő termékeket, így élelmiszergyártók számára megéri az ilyen termékek fejlesztése.

Felmerül a kérdés, hogy akkor miért nincs több, egészségre vonatkozó állítással ellátott élelmiszer a piacon. Erre a válasz igen egyszerű. Az engedélyeztetési folyamat összetettsége sok vállalatot elrettent. Az EFSA diétás termékek, táplálkozás és allergiák tudományos testülete (Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies, NDA) számos, az egészségügyi állításokkal foglalkozó dokumentumot elérhetővé tett, többek között egy tudományos és technikai útmutatót az élelmiszerekkel kapcsolatos állítások jóváhagyására vonatkozó kérelmek elkészítéséhez (13. és 14. cikk). Azonban bebizonyosodott, szüksége van egy, kifejezetten a bioaktív hatóanyagokkal és bioaktív hatóanyagokkal dúsított élelmiszerekhez köthető állításokkal foglalkozó útmutató kidolgozására is.

A PATHWAY-27 Európai Uniós projekt keretében elkészített ipari útmutató célja, hogy a hagyományos termékfejlesztési folyamat lépésein keresztül bemutassa és kihangsúlyozza a fejlesztés azon lépéseit, melyek elengedhetetlenek, illetve kritikusak az egészségre vonatkozó állítással ellátott termékek fejlesztése esetén.
Az útmutató elsődlegesen a kis- és középvállalkozások (kkv-k), beszállítóik és kapcsolódó szolgáltatóik számára készült.

Az útmutató főbb fejezetei az alábbi témaköröket érintik:
·    A termékfejlesztés lépésről lépésre való bemutatása, kihangsúlyozva a termék-összetétel stabilitásnak és az adatok alacsony szórásának fontosságát (külön figyelmet fordítva az állítás alapját képző összetevőre (hatóanyagra));
·    Az állítás alapját képző összetevő jellemzése;
·    A termék élelmiszer-biztonsági értékelése;
·    A gyártási feltételek és körülmények;
·    A gazdasági megvalósíthatóság;
·    A termékek elfogadhatóságának vizsgálata érzékszervi vizsgálatokkal;
·    Az állítás validálásához szükséges különleges szempontok;
·    A tudományos dosszié felépítése;
·    Az egészségre vonatkozó állításokkal kapcsolatos szellemi tulajdonjogok;
·    A termékek piaci bevezethetősége.

Az ipari útmutató mellett elkészítésre került egy tudományos útmutató is, mely elsősorban a tudományos közösség számára készült. A tudományos útmutató célja, hogy segítséget nyújtson a megfelelő humán klinikai vizsgálatok megtervezésében (felismerésében), amelyek hozzájárulhatnak a vizsgált élelmiszer vagy élelmiszer komponens egészségre gyakorolt előnyös hatásának bizonyításához. Az útmutatók a PATHWAY-27 projekt honlapján (http://pathway27.eu/) teljes terjedelemben elérhetőek lesznek a nagy közönség számára 2017. decemberétől. Ezen felül elérhető lesz mind az ipari, mind a tudományos útmutató rövidebb, magyar nyelvű változata 2017 november után.


(forrás: Campdem BRI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám